Jezdíte bez povinného ručení?

Povinné ručení musí mít ze zákona každé vozidlo. Bohužel v praxi tomu tak není. Většinu lidí odrazuje cena, a tak raději riskují a jezdí bez něj.

Smyslem povinného ručení je náhrada škody na majetku a zdraví, kterou jako řidič způsobíte druhým. Jako doklad o uzavření smlouvy o povinném ručení dostanete zelenou kartu.

Když povinné ručení nemáte a zaviníte dopravní nehodu, zaplatíte pokutu až 40 000 Kč, a navíc zaplatíte i škodu způsobenou druhé osobě. Opravdu si myslíte, že se vyplatí jezdit bez povinného ručení? Čtěte dál.

"Mladý řidič osobního nepojištěného vozidla Peugeot nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do automobilu Škoda Octavia, které bylo nárazem posunuto na další vozidlo. Nedošlo k žádné újmě na zdraví, ale věcná škoda dosáhla výše 520 255 Kč. Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu uhradila poškozeným veškeré oprávněné nároky a na řidiči vymohla veškerou vyplacenou úhradu škody. Tu vlastník vozidla uhradil ve 3 splátkách." Myslíte si, že vám se nic takového stát nemůže?

Ať vozíte v autě jen vlastní rodinu nebo třeba i kolegy z práce, a způsobíte nehodu se zraněním, vězte, že z vašeho vlastního povinného ručení se hradí i újmy vzniklé ublížením na zdraví a usmrcením všech zmíněných osob, i když nehodu způsobíte vy. Jen vy jako řidič - viník budete z odškodnění vyjmut. K tomu mám také jeden příklad: "Nezletilý hoch na neregistrovaném, nepojištěném motocyklu Jawa 50 v důsledku nepřiměřené rychlosti vyjel mimo vozovku do lesa, kde havaroval. Následkem nehody došlo k těžkému zranění spolujezdce. Věcná škoda činila 0 Kč, způsobená škoda na zdraví spolujezdce však dosáhla částky 20 390 485 Kč. Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu postupně hradí veškeré oprávněné nároky. Zatím jsou proplaceny náklady na léčení ve výši 153 482 Kč. ČKP vymáhá uhrazené škody na viníkovi. Vzhledem k nezletilosti dlužníka jsou spolu s ním povinni danou pohledávku hradit i jeho rodiče."

Stále si myslíte, že se povinné ručení nevyplatí?

Štítky: