Jak spořit na penzi?

Minule jsem vysvětlila, proč je potřeba si odkládat peníze na penzi. Dnes vám představím několik pravidel, jak na to. Jedná se o léty prověřené zásady.

80 % z nás se dožije důchodu – 80 % z vás se týká tento článek – mnozí z vás tam stráví i čtvrtstoletí. Jistě si přejete, abyste si iv této životní etapě zachovali životní úroveň, na kterou jste zvyklí, abyste se i nadále mohli věnovat svým koníčkům, cestovat, bydlet tam, kde se vám líbí, zřejmě budete potřebovat zaplatit léky, budete chtít občas koupit něco vnoučatům. Jak na to?

 

  1. Investujte. Potřebujete udržet reálnou hodnotu svých peněz, potřebujete porazit inflaci. Jde o to, abyste si i za 30 či 50 let koupili za své peníze minimálně stejné množství zboží jako dnes. Věřte, že to není možné pomocí klasických bankovních nástrojů. Při spoření na 10 a více let si ze seznamu rovnou škrtněte: běžný účet, spořicí účet, termínovaný vklad, stavební spoření i staré penzijní připojištění s garancí nezáporného zhodnocení. Jediným východiskem je napodobit movité investory v zahraničí a do strategie zahrnout akcie a dluhopisy.
  2. Začněte hned, pokud si ještě žádné peníze neodkládáte. Čím dlouhodoběji investujete, tím více elimitujete riziko znehodnocení vašich peněz. Důkazem je, že i přes různé krize a války 20. století si peníze ve fondech udržely svou hodnotu.
  3. Diverzifikujte. Vyplním s vámi investiční dotazník, který vám prozradí, jaký typ investora jste. A pak se rozhodnete, zda budete investovat více do akcií nebo do dluhopisů.
  4. Zvolenou strategii a dobu investování neměňte. Raději na vývoj „vašich“ fondů nekoukejte, pokud nemáte s investováním zkušenosti. Mohli byste udělat kroky, kterých byste v budoucnu litovali. Důvěřujte odborníkům, zkušeným a prověřeným investorům jako jsou ti v Allianz.
  5. V českých podmínkách k tomu ještě dodám: Jste-li zaměstnanec, využívejte státních příspěvků, odpočtů z daní, příspěvků zaměstnavatele. Jste-li zaměstnavatel, přispívejte svým zaměstnancům, snížíte výrazně mzdové náklady.

 

 

Vše, co jsem právě uvedla, splňuje doplňkové penzijní spoření. Máte otázky? Máte staré "penzijní připojištění" a jste mladší 50 let? Chcete začít? Zavolejte mi.

Model či smlouvu si můžete připravit sami zde: https://online.allianz.cz/web/duchodove-penzijni-sporeni/?agent_moa=20255922&agent_moa_kos=1